Слатина (Скопско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слатина
Слатина is located in Македонија
Слатина
Местоположба на Слатина во Македонија
Слатина на интерактивна карта

Координати 41°56′24″N 21°24′23″E / 41.94000° СГШ; 21.40639° ИГД / 41.94000; 21.40639Координати: 41°56′24″N 21°24′23″E / 41.94000° СГШ; 21.40639° ИГД / 41.94000; 21.40639
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Сопиште
Област Каршијак
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО


Слатина — историско село во Скопско, денес на територијата на Општина Сопиште.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Слатина се наоѓала во областа Каршијак, во источното подножје на планината Водно. Денес местото лежи во југоисточниот дел од атарот на Горно Соње, на самата граница со атарот на Ракотинци.

Историја[уреди | уреди извор]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена ја покажува Слатина (Slatina) како село со нејасен етнички состав.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Jena, Leonhard Schultze. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927

Надворешни врски[уреди | уреди извор]