Петровец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија е за селото Петровец. За аеродромот, видете Аеродром Александар Велики.
Петровец
Petrovec village.JPG

Улица во Петровец

Петровец is located in Македонија
Петровец
Местоположба на Петровец во Македонија
Координати 41°56′20″N 21°36′54″E / 41.93889° N; 21.61500° E / 41.93889; 21.61500Координати: 41°56′20″N 21°36′54″E / 41.93889° N; 21.61500° E / 41.93889; 21.61500
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Grb-petrovec.jpg Петровец
Област Скопска Блатија
Население 2.659 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1043
Надм. вис. 225 м
Петровец на општинската карта
Петровец во Општина Петровец.svg

Атарот на Петровец во рамките на општината
Commons-logo.svg Петровец на Ризницата

Петровец (некогаш: Ибраимово) — село и седиште на истоимената Општина Петровец, во околината на градот Скопје.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Аеродромот Александар Велики

Петровец се наоѓа 13 км југоисточно од Скопје, во источниот дел на Скопската Котлина, во областа Блатија, од двете страни на магистралниот пат Скопје-Велес.

Историja[уреди | уреди извор]

На крајот од XIX век Ибраимово било село в Скопската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Ибраимово имало 170 Македонци-христијани.[1][2]

На почетокот на XX век целото население на селото потпаднало под врховенството на Бугарската егзархија. По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Ибраимово (Ibraïmovo) живееле 160 жители, сите Македонци[1] и во селото работело народно училиште.[3]

На крајот од 1904 г. во Ибраимово се одиграл битка меѓу четата на војводата Васил Аџаларски и турска потера, составена од аскер и башибозук. Четата ја зазела беговската кула во селото и во текот на ноќта со бомби успеала да го пробие турскиот кордон.[4]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го наведува Ибраимово (Ibraimovo) како село со нејасен етнички состав.[5]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Петровец живееле 170 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Петровец имало 160 Македонци, егзархисти.[3]

Според послениот попис на населението од 2002 година, селото има 2.659 жители, од кои 2.312 Македонци, 53 Роми, 67 Албанци, 99 Срби, 118 Бошњаци и 10 останати. Следува табела на националната структура на населението[6]

Националност Вкупно
Македонци 2.312
Турци 0
Роми 53
Албанци 67
Власи 0
Срби 99
Бошњаци 118
останати 10

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[7]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 580
1953 575 18 14 41 5 653
1961 784 38 7 104 33 966
1971 1.251 21 1 76 48 1.397
1981 1.830 57 1 25 84 19 2.016
1991 2.107 21 3 44 133 123 2.431
1994 2.154 44 29 116 147 2.490
2002 2.312 67 53 99 118 10 2.659

Населението низ историјата[уреди | уреди извор]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[8] 1905[9] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 170 160 580 653 966 1.397 2.016 2.431 2.490 2.659
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Петровец

Личности[уреди | уреди извор]

 • Цветан Трипуновски (р. 1980) - 2006-2008 Директор на ДФЛ,2008 -2011 Пратеник во Собрание на РМ, 2015- Директор на Државен инспекторат за земјоделство и министер за земјоделие;

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
 2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 207
 3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.114-115.
 4. Снегаров, Иван. Васил Аджарларски, Родина (Скопие), г. III, бр. 660, 8 юли 1918, с. 2.
 5. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. "Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна". Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]