Орашац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орашац
Орашац is located in Македонија
Орашац
Местоположба на Орашац во Македонија
Орашац на интерактивна карта

Координати 42°03′45″N 21°47′59″E / 42.06250° СГШ; 21.79972° ИГД / 42.06250; 21.79972Координати: 42°03′45″N 21°47′59″E / 42.06250° СГШ; 21.79972° ИГД / 42.06250; 21.79972
Општина Куманово
Население 387 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 17071
Надм. вис. 418 м
Орашац на општинската карта
Орашац во Општина Куманово.svg

Атарот на Орашац во рамките на општината


Орашац или Орашец — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

До 2004 година, селото претставува административен центар на поранешната истоимена општина.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Орашац се наоѓа 12 километри југозападно од Куманово, во близина на десната страна на патот Свети Николе-Куманово.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Орашац живееле 602 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Орашац имало 688 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Во 1961 година селото има 1.259 жители, додека во 1994 година бројот се намали на 480 жители.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 387 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 602[1] 688[2] 982 1.104 1.259 1.000 700 476 480 387

Родови[уреди | уреди извор]

Орашац е македонско село.

Родови во селото се: Шановци (40 к.) потекнуваат од предокот Шано, Шано бил Ром. Тој се доселил однекаде, во родот денес нема жители со темна боја на кожата; Гегевци (70 к.) доселени се од дебарскиот дел кој се наоѓа во Албанија, од местото на старина се доселиле пет браќа после некое убиство, жителите на овој род ги знаат предците, Божин, Филип, останатите предци не ги знаат; Терзијовци (30 к.) се делат на Смилковци, Стаменковци и Шалковци. Гранка се од родот Гегевци; Макрешанци (20 к.) доселени се од селото Макреш; Соколовци (5 к.) доселени се однекаде во XIX век.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркви

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[6]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Целосно исчезнал родот Отљанци кои се иселиле од селото, биле доселени од селото Отља, од родот Соколовци има иселеници во Ниш. Бошковци (2 к.) се иселиле во селото Проевце, гранка од родот Гегевци. Орашчани (3 к.) се иселиле во селото Кучкарево. Петковци (1 к.) се иселиле во селото Умни Дол. Шоповци (2 к.) се иселиле во селото Ќојлија. Гиевци (4 к.) се иселиле во селото Студена Бара, Скопско. Рашинци (3 к.) се иселиле во селото Винце. Иселеници има и во Скопје и Куманово.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 126-127.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница „Св Кирил и Методиј“ Скопје.
  6. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 218-219. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]