Речица (Кумановско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Речица
Речица is located in Македонија
Речица
Местоположба на Речица во Македонија
Речица на интерактивна карта

Координати 42°10′27″N 21°41′40″E / 42.17417° СГШ; 21.69444° ИГД / 42.17417; 21.69444Координати: 42°10′27″N 21°41′40″E / 42.17417° СГШ; 21.69444° ИГД / 42.17417; 21.69444
Општина Куманово
Население 557 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 17084
Речица на општинската карта
Речица во Општина Куманово.svg

Атарот на Речица во рамките на општината


Речица — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 557 жители, од кои 445 Срби, 110Македонци, 1 Албанец и 1 останат.[1]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 309 349 421 443 495 541 498 557

Речица е македонско-српско село.

Според истражувањата од 1965 година, родови во селото се:

Српски родови

Македонски родови

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
  2. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]