Костурник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костурник
Костурник во рамките на Македонија
Костурник
Местоположба на Костурник во Македонија

Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Kumanovo Municipality.svg Куманово
Шифра на КО
Костурник во Општина Куманово.svg

Атарот на Костурник во рамките на општината
Commons-logo.svg Костурник на Ризницата


Костурник — село во Општина Куманово. Населбата официјално била прогласена за село во 2014 година.[1][2] Поради пропусти во минатото ова село се водело како маало на Горно Коњаре.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жеглигово, северно от Куманово и јужно од Табановце, меѓу магистралата А1 одзапад и реката Којнарка од исток.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон за територијална организација на локалната самоуправа на Република Македонија“. Министерство за локална самоуправа на Македонија. Собрание на Македонија. 16 септември 2014. Посетено на 16 септември 2014.
  2. „Седум села никнаа во Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 16 септември 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 16 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]