Доброшане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доброшане
Доброшане is located in Македонија
Доброшане
Местоположба на Доброшане во Македонија
Доброшане на интерактивна карта

Координати 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694Координати: 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694
Општина Куманово
Население 1655 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 17030, 17530
Доброшане на општинската карта
Доброшане во Општина Куманово.svg

Атарот на Доброшане во рамките на општината
Commons-logo.svg Доброшане на Ризницата

Доброшане — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Населбата Доброшане е една од поголемите населби во Општина Куманово. Се наоѓа на регионалнит пат Куманово - Свети Николе, односно во долниот тек на реката

Кумановка.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Економијата во Доброшане е прилично развиена. Има повеќе фабрики, од кои попознати се:

 • Фабрика за сладолед "Крикри"
 • Фабрика за мебел
 • Претпријатие за ПВЦ прозорци
 • Претпријатие за сунѓер
 • Фабрика за чевли "Шустер"
 • Фабрика за чевли "Филип-Фрос"

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Доброшане живееле 190 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Доброшане имало 144 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото живееле 1.655 жители, од кои:[3]

Националност Број
Македонци 1.571
Албанци 0
Турци 0
Роми 24
Власи 39
Срби 17
Бошњаци 1
останати 3

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 435
1953 378 33 104 12 ... 527
1961 458 ... ... 14 ... 158 630
1971 466 16 ... 6 ... 52 540
1981 851 3 27 36 11 ... 2 930
1991 1.298 28 38 13 11 1.386
1994 1.298 29 38 19 ... 1.384
2002 1.571 24 39 17 1 3 1.655

Родови[уреди | уреди извор]

Живиње е македонско-влашко-ромско село.

Според истражувањата од 1971 година, родови во селото се:

 • Македонци: Датковци (5 к.), Калчовци (2 к.) и Џуклевци (1 к.) стари родови во селото. Возможно е да се староседелци; Чапарошкини (2 к.) доселени се во XIX век од селото Агино Село на патот за Скопје; Новаци (6 к.) доселени се од денес албанското село Виштица; Димковци (2 к.) доселени се од денес албанското село Ваксинце; Милановци или Количанци (2 к.) доселени се од селото Колицко; Домазетовци (4 к.), Сарафовци (2 к.) и Величковци (1 к.) доселени се од сега раселеното село Бислим; Урошевци (1 к.) доселени се од селото Мургаш; Чојковци (3 к.) доселени се од селото Дренок; Даневци (1 к.) доселени се од селото Скачковце; Цаневци (4 к.) доселени се во 1924 година од селото Радибуш кај Крива Паланка; Митревци (3 к.), Небитници (2 к.), Петрушевци (2 к.), Милковци (1 к.), Додевци (1 к.) и Радевци (1 к.) доселени се од селото Дејловце; Додевци (2 к.) и Митревци (2 к.) доселени се од селото Дренок помеѓу 1930 и 1938 година; Славевци (2 к.) доселени се од селото Герман кај Крива Паланка; Ангеловци (1 к.) доселени се од селото Жељувино; Јачинчанци (3 к.) доселени се од селото Јачинце; Арсовци (2 к.) и Мироновци (2 к.) доселени се од селото Опила кај Крива Паланка.
 • Власи: Дедо-Костовци (5 к.), Каранци (5 к.), Калајџии (5 к.) и Зиковци (1 к.) доселени се од 1900 до 1918 година, споменатите влашки родови се занимавале со сточарство и престојувале на планината Осогово.
 • Православни Роми: Трајановци (3 к.) и Тасевци (1 к.) првите се доселени од Куманово, а вторите од селото Ваксинце.
 • Муслимански Роми: Амдијанини (1 к.), Асиповци (1 к.), Беџетовци (1 к.), Дестановци (1 к.) и Шефкетовци (1 к.) доселени се во текот на Втората светска војна од селото Липково.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Од спортот најразвиен е фудбалот. Доброшане има два фудбалски клуба Јуниор и ФК Студена Вода. Јуниор е постариот и попознат, но моментално игра во општинската лига на Куманово, за разлика од Студена Вода кој се натпреварува во Третата лига Север. До 2001 година Јуниор има редовно настапувано во третата лига на Македонија. Спортскиот стадион е еден од најдобрите и најопремените во Куманово.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Се знае само за постари иселеници во Бедиње (Величковци) и во Проевце (Тодоровски и Антевски).[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 215.
 2. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 126-127.
 3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница „Св Кирил и Методиј“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]