Дервен (Доброшане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дервен


Местоположба 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694Координати: 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694
Основни податоци
Место Доброшане
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Дервен археолошко наоѓалиште во кумановското село Доброшане.

Наоѓалиштето претставува населба од римско време.

Се наоѓа на 500 м северозападно од селото, лево од патот за Биљановце. Во нивата на Б. Додевски, како и во соседните ниви се констатирани темели од објекти и фрагментиран керамички материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 206. ISBN 9989649286.