Аниште (Доброшане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аниште


Местоположба 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694Координати: 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694
Основни податоци
Место Доброшане
Општина Куманово
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Аниште археолошко наоѓалиште во кумановското село Доброшане.

Наоѓалиштето претставува населба (викус) од Доцната антика.

Во нивата на Ц. Славко, што лежи на околу 1 км североисточно од селото, се откриени фрагменти од градежна керамика и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 206. ISBN 9989649286.