Прејди на содржината

ОУ „Кочо Рацин“ - Куманово

Координати: 42°7′8″N 21°44′1″E / 42.11889° СГШ; 21.73361° ИГД / 42.11889; 21.73361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочо Рацин

Место
Општина: Општина Куманово
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Куманово
Адреса: Ул. „Никшиќка“ бб, 1300 Куманово
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1945
Директор: Лидија Пешевска
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место www.ooukocoracinku.edu.mk
Е-пошта ou-kocoracin-kumanovo@schools.mk
Телефон 031/416-501
Факс 031/416-501

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Основно општинско училиште „Кочо Рацин“ - Куманово; скратено: ООУ „Кочо Рацин“) — централно основно училиште во градот Куманово.[1][2]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски поет Кочо Рацин.

Историја

[уреди | уреди извор]

Училиштето започнало со работа во јануари 1945 година како прво училиште на македонски јазик во слободно Куманово под името Народно основно школо „Св. Климент Охридски“.[1]

Во училиштето наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Подрачни училишта

[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „За нас“. ООУ „Кочо Рацин“. Посетено на 22 ноември 2023.
  2. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

42°7′8″N 21°44′1″E / 42.11889° СГШ; 21.73361° ИГД / 42.11889; 21.73361