Прејди на содржината

ПУ „Кочо Рацин“ - Кучкарево

Координати: 42°2′5.3″N 21°51′37.4″E / 42.034806° СГШ; 21.860389° ИГД / 42.034806; 21.860389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочо Рацин

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Куманово
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Кучкарево
Адреса: с. Кучкарево
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 5 (2023/24)[1]
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Кочо Рацин“ - Кучкарево; скратено: ПООУ „Кочо Рацин“) — подрачно основно училиште во селото Кучкарево, претставува единка на училиштето истоименото училиште од градот Куманово.[2]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски поет Кочо Рацин.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Кучкарево, сместено пред самото сретсело, од десната страна на патот.

Објектот е во лоша состојба и истиот не е обновен. Површината на објектот е 145 метри квадратни, има две училници и една помошна просторија и се загрева со печка на дрва.[3]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

  1. „Годишна програма за учебната 2023/24 г. ООУ „Кочо Рацин" - Куманово“ (PDF). ОУ „Кочо Рацин“ - Куманово. јули 2023 г. Посетено на 1 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „За нас“. ООУ „Кочо Рацин“ Куманово. Посетено на 2023-11-22.
  3. „Годишна програма за учебната 2019/20 г. ООУ „Кочо Рацин" - Куманово“ (PDF). ОУ „Кочо Рацин“ - Куманово. јули 2019 г. Посетено на 1 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

42°2′5.3″N 21°51′37.4″E / 42.034806° СГШ; 21.860389° ИГД / 42.034806; 21.860389