Прејди на содржината

ПУ „Кочо Рацин“ - Орашац

Координати: 42°3′46″N 21°48′1″E / 42.06278° СГШ; 21.80028° ИГД / 42.06278; 21.80028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочо Рацин

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Куманово
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Орашац
Адреса: с. Орашац
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 32 (2023/24)[1]
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Кочо Рацин“ - Орашац; скратено: ПООУ „Кочо Рацин“) — подрачно основно училиште во селото Орашац, претставува единка на училиштето истоименото училиште од градот Куманово.[2]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски поет Кочо Рацин.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Орашац, сместено во средишниот дел на селото.

Градба[уреди | уреди извор]

Објектот е во лоша состојба и истиот не е обновен. Површината на објектот е 837 метри квадратни, има 7 училници и 2 кабинети, како и 6 помошни простории и се загрева со печки на дрва.[3]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Годишна програма за учебната 2023/24 г. ООУ „Кочо Рацин" - Куманово“ (PDF). ОУ „Кочо Рацин“ - Куманово. јули 2023 г. Посетено на 6 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „За нас“. ООУ „Кочо Рацин“ Куманово. Посетено на 2024-01-06.
  3. „Годишна програма за учебната 2019/20 г. ООУ „Кочо Рацин" - Куманово“ (PDF). ОУ „Кочо Рацин“ - Куманово. јули 2019 г. Посетено на 6 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

42°3′46″N 21°48′1″E / 42.06278° СГШ; 21.80028° ИГД / 42.06278; 21.80028