Скачковце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скачковце
Skachkovce 13.JPG

Панорама на Скачковце

Скачковце во рамките на Македонија
Скачковце
Местоположба на Скачковце во Македонија
Скачковце на интерактивна карта

Координати 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528Координати: 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528
Општина Куманово
Население 105 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17090
Скачковце на општинската карта
Скачковце во Општина Куманово.svg

Атарот на Скачковце во рамките на општината
Commons-logo.svg Скачковце на Ризницата

Скачковце или Скачковци — село во Општина Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Которлак, оддалечено 15 километри јужно од Куманово и 27 км северно од Свети Николе.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Скачковце е населено уште од железното време, за што сведочи наоѓалиштето Брекче на 1,5 км источно од селото.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948508—    
1953512+0.8%
1961576+12.5%
1971474−17.7%
1981328−30.8%
ГодинаНас.±%
1991219−33.2%
1994166−24.2%
2002160−3.6%
2021105−34.4%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Скачковце живееле 270 жители, сите Македонци.[3] Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во Скачковце имало 200 Македонци, патријаршисти.[4]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 160 жители, од кои 159 Македонци и 1 Србин.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 105 жители, од кои 100 Македонци, 1 Србин, 1 останат и 3 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 270 200 508 512 576 474 328 219 166 160 105
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Скачковце е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Десподовци (14 к.), Каревци (12 к.) и Здравковци (1 к.) порано живееле во месноста Селиште, кое се наоѓало 800м источно од положбата на денешното село.
 • Доселеници: Ваневци (8 к.) и они порано живееле во месноста Селиште. А уште подалечно потекло имале од Прилепско; Петринци (10 к.) и Стојковци (6 к.) доселени се, но не знаат од каде; Џумбушовци (6 к.) доселени се од селото К’шање. Го знаат следното родословие: Анѓел (жив на 71 г. во 1971 година) Димко-Јован, се доселил Јован со неговите синови Димко и Лазо; Ѓуганци (6 к.) доселени се од селото Ѓуѓанци во Овче Поле; Пајковци (3 к.) доселени се од селото Мургаш; Живачки (4 к.) доселени се од селото Коњух; Сеировци (2 к.) доселени се од селото Луке во Кривопаланечко; Новаци (2 к.) доселени се од селото Псача во Кривопаланечко; Гулинци (4 к.) доселени се во 1919 година од селото Гулинци во Кривопаланечко; Шопје (2 к.) доселени се во 1922 година од селото Петралица во Кривопаланечко; Планинци (3 к.) доселени се во 1952 година од селото Криви Камен во Кривопаланечко.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Црква „Св. Јован Крстител“
Црквата „Св. Троица“
Цркви
Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Пред крајот на турското владеење во Куманово целосно се иселиле родовите Здравковци и Норци, во селото биле староседелци.

Во турско време во селото Шупли Камен се иселиле родовите Чумљаци и Даневи. Скачкулинци се иселиле во селото Карабичане. После Втората светска војна има иселеници во Куманово (20 семејства) и во Скопје.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 222. ISBN 9989-649-28-6.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 126-127.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. 11,0 11,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница „Св Кирил и Методиј“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]