Нов Чифлик (Кумановско)

Координати: 42°0′0″N 21°43′14.16″E / 42.00000° СГШ; 21.7206000° ИГД / 42.00000; 21.7206000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нов Чифлик
Нов Чифлик во рамките на Македонија
Нов Чифлик
Местоположба на Нов Чифлик во Македонија
Нов Чифлик на карта

Карта

Координати 42°0′0″N 21°43′14.16″E / 42.00000° СГШ; 21.7206000° ИГД / 42.00000; 21.7206000
Регион Североисточен
Општина Куманово
Област Блатија
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Нов Чифлик на општинската карта

Атарот на Нов Чифлик во рамките на општината
Нов Чифлик на Ризницата

Нов Чифлик — историско село во Кумановско, на територијата на денешна Општина Куманово.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото било сместено во котлината Блатија на десниот брег на реката Пчиња, недалеку од Костурник и неколку километри северно од Горно Коњаре, чиј атар денес го опфаќа неговото подрачје.

Историја[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Нов Чифлик е познат како македонско село. Според податоците на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. Нов Чифлик (Nov-Tchiflik) е село во Кумановската каза со вкупно 90 жители, од кои 48 Македонци[2] под врховенството на Бугарската егзархија, 30 Власи и 12 Роми.[3]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го означува Ново Село (Novoselo) како село со нејасен етнички состав.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 126-127.
  4. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927

Надворешни врски[уреди | уреди извор]