Прејди на содржината

Воиновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воиновиќ

Војновиќ
Воиновиќ во рамките на Македонија
Воиновиќ
Местоположба на Воиновиќ
во Македонија

Карта

Регион  Североисточен
Општина  Куманово
Население 159 жит.
(поп. 2021)[1]

Повик. бр. (+389) 043
Шифра на КО
Надм. вис. 350 м

Атарот на Воиновиќ
во рамките на општината
Воиновиќ
на Ризницата

Воиновиќ (понекогаш: Војновиќ) — село во Општина Куманово. Населбата официјално била прогласена за село во 2014 година.[2][3] Поради пропусти во минатото ова село се водело како маало на Табановце.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во областа Жеглигово, северно од Куманово, на самата граница со Србија, западно од граничниот премин „Табановце“ и магистралата А1.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за територијална организација на локалната самоуправа на Република Македонија“. Министерство за локална самоуправа на Македонија. Собрание на Македонија. 16 септември 2014. Посетено на 16 септември 2014.
  3. „Седум села никнаа во Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 16 септември 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 16 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]