Зубовце (Кумановско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зубовце
Зубовце во рамките на Македонија
Зубовце
Местоположба на Зубовце во Македонија
Зубовце на карта

Карта

Координати 42°5′45″N 21°50′8″E / 42.09583° СГШ; 21.83556° ИГД / 42.09583; 21.83556Координати: 42°5′45″N 21°50′8″E / 42.09583° СГШ; 21.83556° ИГД / 42.09583; 21.83556
Општина Куманово
Население 13 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17040
Зубовце на општинската карта

Атарот на Зубовце во рамките на општината
Зубовце на Ризницата


Зубовце — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948355—    
1953409+15.2%
1961445+8.8%
1971395−11.2%
1981223−43.5%
ГодинаНас.±%
1991109−51.1%
199498−10.1%
200257−41.8%
202113−77.2%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Зубовце живееле 266 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Зубовце имало 208 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 57 жители, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 13 жители, од кои 8 Македонци и 5 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 266 208 355 409 445 395 223 109 98 57 13
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Зубовце е македонско село.

Според истражувањата од 1972 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Грујчевци (12 к.), Стаменчиовци (8 к.), Ѓуричковци (3 к.), Миленковци (2 к.) и Топчиевци (2 к.)
 • Доселеници: Овчеполци (3 к.) доселени се од селото Орел во Овче Поле; Портарци (3 к.) доселени се од селото Бељаковце; Биљановци (4 к.) доселени се од селото Биљановце. Подалечно потекло имаат од селото Младо Нагоричане; Гушлевци (3 к.) доселени се од селото Мургаш, таму припаѓале на родот Марчевци; Ѓорчевци (4 к.) доселени се од селото Биљановце; Веселиновци (4 к.) и Здравковци (8 к.) доселени се, но не знаат од каде; Дурунџиевци (3 к.) доселени се од некое село во Которлак.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Постари иселеници има во Габреш (Ѓаковци). После Втората светска војна населението се иселувало во Куманово и други градови.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 215.
 3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 128-129.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. 10,0 10,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница „Св Кирил и Методиј“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]