Черкези (село)

Координати: 42°7′26″N 21°40′59″E / 42.12389° СГШ; 21.68306° ИГД / 42.12389; 21.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Черкези

Поглед на селото

Черкези во рамките на Македонија
Черкези
Местоположба на Черкези во Македонија
Черкези на карта

Карта

Координати 42°7′26″N 21°40′59″E / 42.12389° СГШ; 21.68306° ИГД / 42.12389; 21.68306
Регион  Североисточен
Општина  Куманово
Област Жеглигово
Население 3.137 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17107, 17607
Черкези на општинската карта

Атарот на Черкези во рамките на општината
Черкези на Ризницата

Черкези — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жеглигово, оддалечено 4 километри западно од Куманово.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото е населено уште од средниот век, за што сведочи наоѓалиштето Гробишта на североисточниот крај на селото.[2]

Во времето на Отоманското Царство селото е познато под името Черкез Ќој.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Черкези живееле 120 жители, сите Черкези.[3]

За време на Балканските војни, Черкезите се иселуваат, а во 1916 година во селото живееле 4 Албанци и 1 Бошњак.[4]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948155—    
1953190+22.6%
1961345+81.6%
19711.205+249.3%
19812.711+125.0%
ГодинаНас.±%
1991166−93.9%
19943.417+1958.4%
20023.741+9.5%
20213.137−16.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Черкези живееле 120 жители, сите Черкези.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 50 Албанци.[6]

Според пописот од 2002 година, во селото живееле 3.741 жител, од кои: 2 Македонци, 3.719 Албанци, 4 Бошњаци и 16 останати.[7]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 3.137 жители, од кои 3 Македонци, 3.027 Албанци, 5 Турци, 1 Влав, 1 Бошњак, 1 останат и 99 лица без податоци.[8]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[9]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 155
1953 3 1 152 34 ... 190
1961 21 75 171 ... ... 61 ... 17 345
1971 39 959 168 ... 26 ... 13 1.205
1981 9 2.665 11 2 ... 24 2.711
1991 110 3 51 ... 2 166
1994 104 3.247 1 50 ... 15 3.417
2002 2 3.719 0 4 16 3.741
2021 3 3.027 5 1 1 1 99 3.137

Родови[уреди | уреди извор]

Черкези е албанско село, а порано било черкеско.

Според истражувањата од 1965 година, родови во селото се:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 224. ISBN 9989-649-28-6.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
  4. Гаджанов, Димитър. Мюсюлманското население в новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, София 1993, стр. 252.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 215.
  6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  7. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  8. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  9. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  10. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]