Прејди на содржината

Сушево (Кумановско)

Координати: 42°14′45″N 21°45′56″E / 42.24583° СГШ; 21.76556° ИГД / 42.24583; 21.76556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сушево
Сушево во рамките на Македонија
Сушево
Местоположба на Сушево во Македонија
Сушево на карта

Карта

Координати 42°14′45″N 21°45′56″E / 42.24583° СГШ; 21.76556° ИГД / 42.24583; 21.76556
Општина Куманово
Население 7 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17100
Сушево на општинската карта

Атарот на Сушево во рамките на општината
Сушево на Ризницата

Сушево — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Економијата во ова село скоро и да не постои, бидејќи морталитетот е поголем од наталитетот т.е. во ова село скоро и да нема млади. Во селото има останати уште само неколку семејства.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948285—    
1953309+8.4%
1961289−6.5%
1971193−33.2%
1981123−36.3%
ГодинаНас.±%
199167−45.5%
199458−13.4%
200234−41.4%
20217−79.4%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Сушево живееле 240 жители, од кои 190 Албанци, 30 Роми и 20 Македонци.[2] Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Сушево имало 56 жители, патријаршисти србомани .[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 250 Македонци.[4]

На пописот од 2002 година, селото имало 34 жители, од кои 30 Срби, 3 Македонци и 1 Албанец.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 7 жители, од кои 2 Македонци и 5 Срби.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 240 56 285 309 289 193 123 67 58 34 7
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Сушево е православно мешано село, порано било муслиманско..

Според истражувањата од 1972 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Ѓерманци (9 к.) доселени се од селото Герман кај Крива Паланка; Жегљанци (6 к.) доселени се од селото Жегљане; Пузаљчани (6 к.) доселени се од селото Пузајка. А подалечно потекло од селото Драгоманце; Малотинчанци (3 к.) доселени се од селото Малотино; Нигуланци (2 к.) доселени се од селото Никуљане, каде припаѓале на родот Веселинци. Уште подалечно потекло имале од селото Жегра кај Гнилане во Косово. Сите родови се доселени од 1913 до 1925 година.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Во средината на XIX век за жителите на ова село настанал тежок период по што морале да се иселат. На нивно место се населиле муслимани. Православните се иселиле во Никуљане (Грујинци 26 к.), Ослар кај Бујановац (Гарванци 10 к.), и во Горно Коњаре (Сушевци 2 к.)

По Втората светска војна населението се иселувало воглавно во Куманово.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 217.
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 128-129.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. 10,0 10,1 Трифуноски, Јован (Скопје). Кумановска Област. Универзитетска Печатница. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]