Орловац (Доброшане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орловац


Местоположба 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694Координати: 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694
Основни податоци
Место Доброшане
Општина Куманово
Тип

 утврдување


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Орловац археолошко наоѓалиште во кумановското село Доброшане.

Претставува утврдување од доцноантичко време.

На 3 км југоисточно од селото, високо над десниотбрег на реката Пчиња се забележуваат остатоци од утврдување. На истиот простор селаните наоѓале питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 206. ISBN 9989649286.