Прејди на содржината

Краста (Доброшане)

Координати: 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Краста


Местоположба 42°6′1″N 21°45′25″E / 42.10028° СГШ; 21.75694° ИГД / 42.10028; 21.75694
Основни податоци
Место Доброшане
Општина Куманово
Тип

 сакрален објект


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крастаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Доброшане. Претставува сакрален објект од Доцната антика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 206. ISBN 9989649286.