Прејди на содржината

Бања (Проевце)

Координати: 42°07′07″N 21°44′41″E / 42.11861° СГШ; 21.74472° ИГД / 42.11861; 21.74472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бања

Карта

Местоположба 42°07′07″N 21°44′41″E / 42.11861° СГШ; 21.74472° ИГД / 42.11861; 21.74472
Основни податоци
Место Проевце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Бањаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Проевце во југоисточното предградие на Куманово. Претставува населба од средниот век.

Во непосредната близина на Кумановска бања (Проевска бања), под селските гробишта се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 220. ISBN 9989-649-28-6.