Св. Петка (Живиње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Петка


Местоположба 41°58′45″N 21°48′32″E / 41.97917° СГШ; 21.80889° ИГД / 41.97917; 21.80889Координати: 41°58′45″N 21°48′32″E / 41.97917° СГШ; 21.80889° ИГД / 41.97917; 21.80889
Основни податоци
Место Живиње
Општина Куманово
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петкасредновековна црква во атарот на селото Живиње, Македонија. На 500 метри западно од селото се гледаат грамади од камен, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 209. ISBN 9989-649-28-6.