Манастир (Пчиња)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир


Местоположба 42°2′22″N 21°45′21″E / 42.03944° СГШ; 21.75583° ИГД / 42.03944; 21.75583Координати: 42°2′22″N 21°45′21″E / 42.03944° СГШ; 21.75583° ИГД / 42.03944; 21.75583
Основни податоци
Место Пчиња
Општина Куманово
Тип

 населба  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во кумановското село Пчиња. Претставува средновековна утврдена населба и некропола. На 3 км североисточно од селото, на висок рид со зарамнето плато се пронајдени остатоци од помала утврдена населба со некропола. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 220, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069