Ѕидини (Скачковце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѕидини


Местоположба 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528Координати: 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528
Основни податоци
Место Скачковце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ѕидиниархеолошко наоѓалиште во кумановското село Скачковце. Претставува населба од римско време.

На 1,5 км северозападно од селото, крај патот за Св. Николе, во нивата на С. Стојков се откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 222, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069