Мајоров Бунар (Долно Коњаре)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајоров Бунар


Местоположба 42°10′11″N 21°42′05″E / 42.16972° СГШ; 21.70139° ИГД / 42.16972; 21.70139Координати: 42°10′11″N 21°42′05″E / 42.16972° СГШ; 21.70139° ИГД / 42.16972; 21.70139
Основни податоци
Место Долно Коњаре
Општина Куманово
Тип

 вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Мајоров Бунарвила рустика од римското време во атарот на селото Долно Коњаре, Македонија. Се наоѓа на околу 4 километри јужно од селото и 200 метри јужно од патот Куманово-Крива Паланка. Во нивата на Б. Стефановски се констатирани остатоци од темели и градежен материјал од поголем објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 208. ISBN 9989-649-28-6.