Св. Архангел (Пчиња)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Архангел


Местоположба 42°2′22″N 21°45′21″E / 42.03944° СГШ; 21.75583° ИГД / 42.03944; 21.75583Координати: 42°2′22″N 21°45′21″E / 42.03944° СГШ; 21.75583° ИГД / 42.03944; 21.75583
Основни податоци
Место Пчиња
Општина Куманово
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Архангел археолошко наоѓалиште во кумановското село Пчиња. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време. На југоисточната периферија на селото, при изградбата на училиштето се откриени гробови градени од тегули - тип „на две води“. Дел од некрополата е уништен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 221, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069