Гуштерица (Зубовце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гуштерица


Местоположба 42°5′45″N 21°50′8″E / 42.09583° СГШ; 21.83556° ИГД / 42.09583; 21.83556Координати: 42°5′45″N 21°50′8″E / 42.09583° СГШ; 21.83556° ИГД / 42.09583; 21.83556
Основни податоци
Место Зубовце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Гуштерицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Зубовце. Претставува населба од римското време. Се наоѓа на околу 1 км северозападно од селото, на левиот брег на реката Пчиња. Во нивата на еден жител биле пронаоѓани делови од керамички садови, питоси и темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 209. ISBN 9989649286.