Селиште (Јачинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°5′45″N 21°52′59″E / 42.09583° СГШ; 21.88306° ИГД / 42.09583; 21.88306Координати: 42°5′45″N 21°52′59″E / 42.09583° СГШ; 21.88306° ИГД / 42.09583; 21.88306
Основни податоци
Место Јачинце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Јачинце. Претставува населба од средниот век. На западниот раб на селото се среќаваат делови од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 207. ISBN 9989649286.