Лопате (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лопате

Карта

Местоположба 42°08′55″N 21°39′51″E / 42.14861° СГШ; 21.66417° ИГД / 42.14861; 21.66417Координати: 42°08′55″N 21°39′51″E / 42.14861° СГШ; 21.66417° ИГД / 42.14861; 21.66417
Основни податоци
Место Лопате
Општина Куманово
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Лопатеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Лопате. Претставува некропола од римското време.

Во самото село се најдени повеќе гробови од типот циста со разни прилози и надгорбни стели со латински натписи. Една стела, што се наоѓа во куќата на В. Малиновски, има латински натпис посветен на либрариус што служел во IV Флавиева легија. Се работи за некропола што му припаѓала на населението од малата рурална населба од месноста Прибовце, а можеби и од полизмата на наоѓалиштето Дрезга.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 213. ISBN 9989-649-28-6.