Градина (Режановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градина

Карта

Местоположба 42°09′28″N 21°40′42″E / 42.15778° СГШ; 21.67833° ИГД / 42.15778; 21.67833Координати: 42°09′28″N 21°40′42″E / 42.15778° СГШ; 21.67833° ИГД / 42.15778; 21.67833
Основни податоци
Место Режановце
Општина Куманово
Тип

 утврдена населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Градинаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Режановце. Претставува утврдена населба од железното време.

На 200 м од селската црква „Св. Јован Опсечен“, покрај патот за Куманово, во нивата Висока Градина се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура. Доминантната положба на наоѓалиштето укажува на постоење на утврдена населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 222. ISBN 9989-649-28-6.