Кале (Биљановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале - Врбица


Местоположба 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278Координати: 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278
Основни податоци
Место Биљановце
Општина Куманово
Тип

 градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Кале - Врбица археолошко наоѓалиште во кумановското село Биљановце.

Претставува средновековно градиште. На 5 км источно од селото, на границата со атарите на селата Виштица и Сушица се наоѓа висок рид чија доминантна положба овозможува да се надгледува комуникацијата по долината на реката Пчиња. Видливи се остатоци од бедем, а на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни керамиди и кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 206, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069