Мидел (Бељаковце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мидел


Местоположба 42°6′55″N 21°55′48″E / 42.11528° СГШ; 21.93000° ИГД / 42.11528; 21.93000Координати: 42°6′55″N 21°55′48″E / 42.11528° СГШ; 21.93000° ИГД / 42.11528; 21.93000
Основни податоци
Место Бељаковце
Општина Куманово
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Миделархеолошко наоѓалиште во кумановското село Бељаковце. Претставува средновековна црква со некропола. Во непосредната близина на маалото Калиманци, се гледаат грамади од градежен камен и плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 205, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069