Грамади (Мургаш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади - Мургашки Лозја


Местоположба 42°4′19″N 21°53′57″E / 42.07194° СГШ; 21.89917° ИГД / 42.07194; 21.89917Координати: 42°4′19″N 21°53′57″E / 42.07194° СГШ; 21.89917° ИГД / 42.07194; 21.89917
Основни податоци
Место Мургаш
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамади - Мургашки Лозја археолошко наоѓалиште во кумановското село Мургаш.

Претставува населба од римско време.

Се наоѓа на 1 км југоисточно од селото Косматец и 1 км од селото Мургаш, на двете страни на долот. На површината има фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси, а биле најдени и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 217, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069