Бело Брдо (Долно Коњаре)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бело Брдо


Местоположба 42°10′11″N 21°42′05″E / 42.16972° СГШ; 21.70139° ИГД / 42.16972; 21.70139Координати: 42°10′11″N 21°42′05″E / 42.16972° СГШ; 21.70139° ИГД / 42.16972; 21.70139
Основни податоци
Место Долно Коњаре
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Бело Брдонаселба од римско време во атарот на селото Долно Коњаре, Македонија. Во непосредна близина на селото се констатирани темели од објекти и фрагменти од керамички садови од помала населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 208. ISBN 9989-649-28-6.