Голо Брдо (Тромеѓа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голо Брдо


Местоположба 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500Координати: 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500
Основни податоци
Место Тромеѓа
Општина Куманово
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Црно Поле археолошко наоѓалиште во кумановското село Тромеѓа. Претставува населба од среден век . На околу 2 км западно од селото, во нивите на Ј. Пантиќ и Љ. Јамчиќ се гледаат грамади од градежен камен и фрагменти од средновековна керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 223, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069