Дренче (Винце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дренче


Местоположба 41°59′39″N 21°45′33″E / 41.99417° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.99417; 21.75917Координати: 41°59′39″N 21°45′33″E / 41.99417° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.99417; 21.75917
Основни податоци
Место Винце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дренченаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Винце, Македонија. Во блокот на ЗИК „Куманово“, на 100 метри од левиот брег на реката Пчиња има големо количество на тегули, фрагменти од имбрекси и питоси, распослани на површина од половина хектар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 206. ISBN 9989-649-28-6.