Св. Богородица (Студена Бара)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа статија е за археолошкото наоѓалиште. За истоимената црква во Студена Бара, видете Црква „Св. Богородица“ - Студена Бара.

Св. Богородица


Местоположба 42°1′17″N 21°43′32″E / 42.02139° СГШ; 21.72556° ИГД / 42.02139; 21.72556Координати: 42°1′17″N 21°43′32″E / 42.02139° СГШ; 21.72556° ИГД / 42.02139; 21.72556
Основни податоци
Место Студена Бара
Општина Куманово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Студена Бара. Наоѓалиштето претставува осамен наод од римското време. Во малиот параклис на црквата е вградена надгробна стела од 205 × 74 × 22 см, оштетена во горниот и долниот дел. Потеклото и времето кога била вградена не се познати.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.