Бежине (Табановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бежине

Карта

Местоположба 42°11′57″N 21°42′20″E / 42.19917° СГШ; 21.70556° ИГД / 42.19917; 21.70556Координати: 42°11′57″N 21°42′20″E / 42.19917° СГШ; 21.70556° ИГД / 42.19917; 21.70556
Основни податоци
Место Табановце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Бежине или Брежинеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Табановце. Претставува населба од римско време.

На десниот брег на Табановачка Река, западно од Арсина Воденица, на голема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.