Романовско Поле (Агино Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Романовско Поле

Карта

Местоположба 42°03′41″N 21°40′58″E / 42.06139° СГШ; 21.68278° ИГД / 42.06139; 21.68278Координати: 42°03′41″N 21°40′58″E / 42.06139° СГШ; 21.68278° ИГД / 42.06139; 21.68278
Основни податоци
Место Агино Село
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
железно време
Портал „Археологија“

Романовско Полеархеолошко наоѓалиште во кумановското Агино Село. Претставува населба од железното и римското време.

На левата страна на Брезачка Река, во нивите на С. Тасевски, веднаш до патот што води од селото кон југоисток се среќаваат фрагменти од груба рачно работена керамика, како и керамика работена на колце.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 205. ISBN 9989-649-28-6.