Јазбина (Винце)

Координати: 41°59′39″N 21°45′33″E / 41.99417° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.99417; 21.75917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јазбина


Местоположба 41°59′39″N 21°45′33″E / 41.99417° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.99417; 21.75917
Основни податоци
Место Винце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Јазбинанаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Винце, Македонија. Во нивата на С. Трајковски има градежен материјал, фрагменти од градежна керамика, а биле ископани и питоси. Пред влезот на селото се констатирани темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 206. ISBN 9989-649-28-6.