Славиште (Пчиња)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Славиште


Местоположба 42°2′22″N 21°45′21″E / 42.03944° СГШ; 21.75583° ИГД / 42.03944; 21.75583Координати: 42°2′22″N 21°45′21″E / 42.03944° СГШ; 21.75583° ИГД / 42.03944; 21.75583
Основни податоци
Место Пчиња
Општина Куманово
Тип

 населба  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Славиште или Гропчеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Пчиња. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. На 3,5 км североисточно од селото, на десниот брег на Пчиња се откриени повеќе гробови. Градени од камени плочи, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал, што упатува на постоење на помала населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 221, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069