Сред Село (Режановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сред Село

Карта

Местоположба 42°09′28″N 21°40′33″E / 42.15778° СГШ; 21.67583° ИГД / 42.15778; 21.67583Координати: 42°09′28″N 21°40′33″E / 42.15778° СГШ; 21.67583° ИГД / 42.15778; 21.67583
Основни податоци
Место Режановце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во кумановското село Режановце. Претставува населба од железното време.

Во дворот на црквата „Св. Јован Опсечен“, како и во центарот на селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градина — утврдена населба од железно време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 222. ISBN 9989-649-28-6.