Леска (Биљановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леска


Местоположба 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278Координати: 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278
Основни податоци
Место Биљановце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Леска археолошко наоѓалиште во кумановското село Биљановце.

Претставува средновековна населба. На 1 км североисточно од селото има грамади од градежен камен и покривни керамиди, а спорадично се среќаваат и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 206, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069