Кулица (Карабичане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кулица


Местоположба 42°13′44″N 21°44′29″E / 42.22889° СГШ; 21.74139° ИГД / 42.22889; 21.74139Координати: 42°13′44″N 21°44′29″E / 42.22889° СГШ; 21.74139° ИГД / 42.22889; 21.74139
Основни податоци
Место Карабичане
Општина Куманово
Тип

 градиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Кулицаградиште од римското време. На северниот раб од селото, на висок рид (538 м) со доминантна положба се гледаат остатоци од одбранбен бедем, а по површината има фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и градежен материјал. Во подножјето на ридот тече потокот Лиска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 210. ISBN 9989-649-28-6.