Краста (Биљановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краста


Местоположба 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278Координати: 42°6′32″N 21°43′58″E / 42.10889° СГШ; 21.73278° ИГД / 42.10889; 21.73278
Основни податоци
Место Биљановце
Општина Куманово
Тип

 сакрален објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Краста археолошко наоѓалиште во кумановското село Биљановце.

Претставува сакрален објект - митреум од римското време. На околу 500 м југоисточно од селото, на патот за селото Доброшане во 1932 година се откриени остатоци од митреум вкопан во стрмна падина и со димензии од 10 x 5,5 м. Во моментот на ископувањето ѕидовите биле зачувани во височина до 1,20 м, а денес се наполно уништени. Во објектот се најдени релјефни икони од камен со претстава на Митра, кои имаат таква обработка што претставуваат врвно уметничко остворување меѓу сите досега откриени митраистички споменици.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 206, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069