Црквиште (Винце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°59′39″N 21°45′33″E / 41.99417° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.99417; 21.75917Координати: 41°59′39″N 21°45′33″E / 41.99417° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.99417; 21.75917
Основни податоци
Место Винце
Општина Куманово
Тип

 викус  црква


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Црквиште — викус од доцноантичкото време и средновековна црква во атарот на селото Винце, Македонија. Се наоѓа западно од селото, на околу 1 километар југоисточно од левиот брег на реката Пчиња и лево од патот за Студена Бара. Констатирани се остатоци од темели на црква и керамички материјал распослан на простор од околу 3 хектара. Можеби се работи за средновековна населба со црква подигната врз доцноантички викус.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 206. ISBN 9989-649-28-6.