Витанова Башта (Мургаш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витанова Башта


Местоположба 42°4′19″N 21°53′57″E / 42.07194° СГШ; 21.89917° ИГД / 42.07194; 21.89917Координати: 42°4′19″N 21°53′57″E / 42.07194° СГШ; 21.89917° ИГД / 42.07194; 21.89917
Основни податоци
Место Мургаш
Општина Куманово
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Витанова Баштаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Мургаш. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Во долот, непосредно до селската црква се откриени темели и градежен материјал од помала црква и околу неа големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 217, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069