Османов Дол (Студена Бара)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Османов Дол


Местоположба 42°1′17″N 21°43′32″E / 42.02139° СГШ; 21.72556° ИГД / 42.02139; 21.72556Координати: 42°1′17″N 21°43′32″E / 42.02139° СГШ; 21.72556° ИГД / 42.02139; 21.72556
Основни податоци
Место Студена Бара
Општина Куманово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Османов Долархеолошко наоѓалиште во кумановското село Студена Бара. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 1,5 км северно од селото, во нивата на еден жител, на површина од 100 м × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, многу градежен материјал и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.