Ливада (Скачковце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливада


Местоположба 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528Координати: 42°2′53″N 21°49′31″E / 42.04806° СГШ; 21.82528° ИГД / 42.04806; 21.82528
Основни податоци
Место Скачковце
Општина Куманово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Ливада археолошко наоѓалиште во кумановското село Скачковце. Наоѓалиштето претставува населба од среден век.

На околу 2 км северозападно од селото, спроти наоѓалиштето Ѕидини, на левиот брег на долот, во нивата на Б. Стојков се гледа културен слој со остатоци карактеристични за доцниот среден век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 222, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069