Смркови (Зубовце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смркови


Местоположба 42°5′45″N 21°50′8″E / 42.09583° СГШ; 21.83556° ИГД / 42.09583; 21.83556Координати: 42°5′45″N 21°50′8″E / 42.09583° СГШ; 21.83556° ИГД / 42.09583; 21.83556
Основни податоци
Место Зубовце
Општина Куманово
Тип

 објект


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Смрковиархеолошко наоѓалиште во кумановското село Зубовце. Наоѓалиштето претставува објект од доцноантичкото време. На околу 1 км јужно од селото, во нивата на Божин Митев и во соседните ниви се забележуваат траги од темели од објект и расфрлен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 209. ISBN 9989649286.