Островица (Живиње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Островица


Местоположба 41°58′45″N 21°48′32″E / 41.97917° СГШ; 21.80889° ИГД / 41.97917; 21.80889Координати: 41°58′45″N 21°48′32″E / 41.97917° СГШ; 21.80889° ИГД / 41.97917; 21.80889
Основни податоци
Место Живиње
Општина Куманово
Тип

 осамен наод


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Островицаосамени наоди од бронзеното време во атарот на селото Живиње, Македонија. Во блокот на задругата „Орашец“, оддалечен 5 километри североисточно од селото, се најдени неколку питоси со праисториски одлики.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 209. ISBN 9989-649-28-6.